Μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Bundesliga βρίσκεται η Λειψία που για την 8η αγωνιστική νίκησε με 3-1 την Φράιμπουργκ και άφησε την Μπάγερν, που έχει ματς λιγότερο, στο -3. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο οι «ταύροι» πέτυχαν τρία γκολ και πήραν το τρίποντο.

Με γκολ του Ντοάν στο 15′ προηγήθηκε η Φράιμπουργκ, αλλά δεν άντεξε. Στο 47′ ο Ορμπάν με πλασέ έκανε το 1-1 και επτά λεπτά μετά ο Μπαουμγκάρντνερ έκανε καταπληκτική ενέργεια, μοίρασε στον Οπεντά εκείνος έκανε το γύρισμα και ο Γκερτρούιντα πλάσαρε για το 2-1. Στο 78’ ο Οπέντα βγήκε στο χώρο και με προσωπική ενέργεια έκανε το 3-1 καθαρίζοντας το ματς.

«Τέζαρε« την Ντόρτμουντ η Άουγκσμπουργκ

Με τον Δημήτρη Γιαννούλη βασικό η Άουγκσμπουργκ επικράτησε με 2-1 της Ντόρτμουντ που για ακόμη ένα εκτός έδρας ματς ήταν κάκιστη. Ο Μάλεν μόλις στο 5′ έκανε το 1-0 για τους «κιτρινόμαυρους», αλλά με πρωταγωνιστή τον Κλοντ-Μορίς που σκόραρε στο 25’ και στο 50’ οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 2-1 ξεφεύγοντας από τις τελευταίες θέσεις.

Δεν βγήκε νικητής στο Σάλιακας-Κουλιεράκης

Στα υπόλοιπα ματς, η Σαν Πάουλι με βασικό τον Μανώλη Σάλιακα έμεινε στο 0-0 με τη Βόλφσμπουργκ του επίσης βασικού Κωνσταντίνου Κουλιεράκη, ενώ η Στουτγκάρδη νίκησε για πρώτη φορά μετά από τρεις αγωνιστικές, επικρατώντας 2-1 της Χόλστεϊν Κίελ. Ο Ουντάβ έκανε το 1-0 στο 19′ και ο Τουρέ το 2-0 στο 61′, ενώ ο Γκίγκοβιτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 84′, με τις δύο ομάδες να τελειώνουν το ματς με δέκα παίκτες.