![Χαλκιδική : Φωταγωγήθηκε το πρώτο χριστουγεννιάτικο δέντρο για το 2019](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2019/11/dentro_xalkidiki.jpg)
Χαλκιδική : Φωταγωγήθηκε το πρώτο χριστουγεννιάτικο δέντρο για το 2019
Πλήθος κατοίκων και επισκεπτών παρακολούθησαν το άναμμα των φώτων στο ύψους 12 μέτρων χριστουγεννιάτικο δέντρο, στον Ταξιάρχη Χαλκιδικής.
Spotlight
-
Απογοητευμένοι οι έμποροι από την κίνηση – Άδεια η τσέπη των καταναλωτών
-
Ξεχάστε ότι ξέρατε: Γιατί το κλασσικό ωράριο 9-5 δεν θα υφίσταται σε λίγα χρόνια;
-
Ανιχνευτής ψεύδους για Νετανιάχου: Σημεία της ομιλίας του που μας βγάζουν από τα ρούχα
-
Η υποψήφια της Γενιάς Χ, Κάμαλα Χάρις, μαγνητίζει τη Γενιά Ζ
Την εορταστική περίοδο των Χριστουγέννων εγκαινίασε το χωριό Ταξιάρχης, στην ορεινή Χαλκιδική, όπου φωταγωγήθηκε, λίγο πριν τις 8 το βράδυ, το πρώτο Χριστουγεννιάτικο δέντρο στην Ελλάδα.
Πλήθος κατοίκων και επισκεπτών, κάθε ηλικίας, παρακολούθησαν το άναμμα των φώτων στο ύψους 12 μέτρων έλατο, που κοσμεί την πλατεία του χωριού. Στη συνέχεια, είχαν την ευκαιρία να γευθούν τοπικά γλυκίσματα και κρασί.
Όπως δήλωσε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ, ο πρόεδρος της κοινότητας Ταξιάρχη Γιάννης Ξάκης, 10 τυχεροί κέρδισαν μετά από κλήρωση από ένα φυσικό Χριστουγεννιάτικο Δέντρο από την περιοχή, προσφορά των παραγωγών. Πρόσθεσε, δε, ότι θα καταβληθεί προσπάθεια να σταλούν 10 δέντρα σε τηλεοπτικούς σταθμούς για να στολίσουν έλατο από τον Ταξιάρχη.
Ο Ταξιάρχης Χαλκιδικής είναι ένα ορεινό χωριό που δραστηριοποιείται με την καλλιέργεια και την πώληση ελάτων ενώ διαθέτει στην ελληνική αγορά το 70% των χριστουγεννιάτικων δένδρων.
Δείτε βίντεο:
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις